چسب نوار لبه یا چسب نوار PVC

چسب نوار لبه یا چسب نوار PVC : همانطور که از اسمش آشکار می باشد برای چسباندن نوار لبه ( پی وی سی , جوب و غیره ) به پنل های چوبی از چسب های لبه چسبان استفاده می کنند . این چسب ها دارای برندهای گوناگون و انواع متفاوت برای دستگاه های مختلف لبه چسبان از جمله ( پورتابل , اتوماتیک و نیمه ) می باشد .

چسب های گرانول ( Hotmelt ) امروزه از مهمترین برندهایی که امروزه در بازار ایران بیشترین استفاده را دارد . این چسب ها که در بازار ایران ارائه شده است بسیار شناخته شده تر نسبت به دیگر چسب ها می باشد . که قابل ارائه درانواع مدل ها ( خالص و ناخالص و همچنین قالبی می باشد .

چسب گرانول با برندهای collanti , proset , dikema

متغییر نبودن رنگ موادی که به خاطر چسبانده تر شدن رنگ از مزیت های یک چسب خوب به شمار می آید . یک چسب خوب می توان با لخته نشدن و به نوع مصرفی دارای غلضت و فرمول بسیار مناسب به نسبت کاربرد قابل تشخیص می باشد . یک چسب خوب به هیچ وجه نباید سخت شده و مقاومت بیشتری از خود در برابر رطوبت داشته باشد . توصیه می شود که هر چقدر قابلیت ارتجاعی چسب بالا باشد چسب خوبی به شمار می آید .

موادهای زیادی در تشکیل و شکل دادن این چسب ها به کار می رود که تمامی این مواد ها را برای شما در زیر نام می بریم .

– رزین

یک ماده ی خالص چسب می باشد که باعث اتصال سطوح چوبی با ام دی اف به یکدیگر می گردد .

– سخت کننده ها

موادی که به منظور سخت شدن و اتصال و استحکام چسب مورد استفاده قرار می گیرد .

-حلال ها

این مواد برای سیالیت چسب و پخش شدن یک نواخت رزین ما بین سطوح مورد استفاده قرار می گیرد .

قدرت دهنده ها :

به منظور تقویت و استحکام لایه ی چسب مورد استفاده قرار می گیرد .

رقیق کننده ها :

میزان نفوذ و جاری شدن چسب را کنترل می کند .

پایدار کننده ها :

باعث می شود که دوام و پایداری لایه ی چسب تضمین شود .

پر کننده ها :

موادی است که با هدف کنترل شدن ضریب انبساط حرارتی و مقاومت حرارتی چسب مورد استفاده قرار می گیرد .

کاتنالیزور :

کاتالیززور موادی است که به منظور گیرا شدن چسب در موقع کوتاهی و انعقاد شدن سریع تر شدن چسب مورد استفاده قرار می گیرد .

دمای حرارتی کار آن از فاکتور های اصلی انتخاب یک چسب به شمار می آید که این می تواند از یک دما تا دمای دیگر متغییر باشد . دستگاهی که می خواهید با آن کار کنید به این علت بستگی دارد . با این حال نباید فراموش کرد که مایل هستید بر روی چه ماده ای می خواهید روکش بزنید .

وزن چسب و همینطور نوع بسته بندی از اهمیت بالایی برخوردار است . بیشتر این بسته بندی ها دارای لایه های آلومینیومی که در چندین لایه بوده که رطوبت به ندرت در آن نفوذ می کند . با این حال نوع بسته بندی بسیار مهم می باشد . در مدل های جدید به شکل زیپی بسسته بندی می شود که علت آن هدر نرفتن چسب است .

انواع گوناگون آن برای دستگاه های راسته زن کوچک و همچنین راسته زن بزرگ و کارگاهی و همینطور دستگاه های منحنی زن به بازار ارائه گردیده است . چسب های منحنی زن تفاوت جزئی با دیگران است که علت آن این است که در روکش های منحنی زن با توجه به این که کار با دستگاه های منحنی زن سخت و طاقت فرساست ضروری است که فاکتورهای زمان سفت شدن چسب در نظر گرفته شود .

ایستگاه چسب , یکی از ایستگاه های مهم دستگاه لبه چسبان به حساب می آید . چسبی که به منظور اتصال نوا ر به ورق مورد استفاده قرار می گیرد می تواند تاثیر بسزایی در مدت زمان ماندگاری نوار بر روی ورق و هم اینکه هزینه های اضافی را که با مرور زمان بر فرد تحمیل گردیده است , را کاهش دهد . پس بهتر است که برترین راه انتخاب شود .

با این حال دستگاه های مختلف , نسبت با برندهای خاص خود چسب های اختصاصی را به بازار عرضه می کنند , بنابراین بهتر است که همان چسب معرفی شده توسط شما انتخاب گردد. و یا برندی را انتخاب کنید که نسبت به برند معرفی شده بهتر و یا حداقل کارایی نزدیک به آن داشته باشد . در زیر نکته هایی را برای شما ذکر گردیده است که در انتخاب و خرید چسب ها برای شما می تواند مفید واقع گردد .

نکات مهم در انتخاب چسب نوار pvc یا نوار لبه

۱- مخزن چسب و یا تانک :

به محلی که چسب گرم می شود اطلاع می شود که بوسیله ی هیتر گرم گردیده است . پس از اینکه به درجه ی دلخواه خود برسید , در آن درجه ثابت می ماند تا چسب به طور کامل مایع شود . دمای تانک این توانایی را دارد که ۲۰ درجه کمتر نسبت به دمای نازل ( غلطک چسب ) باشد . با این حال ضروری است که حداقل برابر کمترین دمای کارکرد چسب قرار بگیرد . مثلا اگر دمای کار چسب بین ۱۸۰ الی ۲۰۰ درجه باشد , ضروری است که دمای تانک حداقل ما بین ۱۸۰ درجه تنظیم شود .

۲- غلطک چسب یا نازل :

محل تزریق چسب به لبه کار تلقی می شود که تنظیم آن به دمای محیط بستگی دارد . به عنوان نمونه می توان به زمستان اشاره کرد که محیط کارگاه سرد است . چسب قبل از آنکه به غلطک برسد فشار سرد می شود . در این زمان باید دمای بیشتری در نظر گرفته شود .

۳- محل فشرده شده به لبه کار

نکته : برای دستگاه هایی که سرعت بالا از چسب با حرارت پایین استفاده نشود چون در این حالت چسب نچسبیذده و نوار در جای خود لیز می خورد .

نکته : بهتر است در استفاده از نوار لبه , از چسب های هم نام استفاده شود و یا نسبت به هم نزدیک باشند .
نکته : در دستگاه هایی که سرعت پایین تری دارند از چسب های با حرارت بالا استفاده نشود به این علت که قبل از رسیدن غلطک فشار چسب سفت تر می شود که این باعث می شود چسب نچسبد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *